Amadamblam 6812m 5/2017

Takže ve stanu budu se Standou z Ádru, 40+, hmm, mam to já ale kliku. Ale už od pohledu je elegan, vlasy již trošku dole, ňáká šeď, vrásky od větru. He to my kluci od Jablonce. Po třicítce, v nejlepším. Kolo. Lyže. Lezení. Tvářičky jak prdelky. Nic nás nepřekvapí. Takže ok, to půjde.

Při aklimatizaci na Imja Tse  6120 m už spolu rozebíráme klasický rozhovor... Kdo, kde, co a hlavně za kolik. Od začatku těžkej soupeř. V zimních Tatrách a Západních Alpach ještě držim krok a čest. Pamír, Peru, Kyrgiz, Patagonie... přituhuje, Sušky, Hrubice vs 800 prváčů v Ádru? No a co. Lenin vs Sněžka, proti Makalu nasazuju Paličník s Míšou na kole. Pak jdu radši čůrat.

1. - 2. den

Pangboche - BC Ama Dablam
3900 - 4600
čas 4-6 hodin

Držím se vzadu. Historky z Ádru jedou v plným proudu. Tošovák, Pěňák, Stodola, Cikán, Mocan, Lanšmíd... Převýšení velký, nohy dobrý, ale břišáky nemůžou. Co je tohle za lidi? Ve spárách ho učil  Lanšmíd. Ke čtyřicetinam že prej přeskok na Hlásce, 8 metrů, sam. Já dostal ke třicetinám mikinu a dal si 2 piva a lezu se sládkem z Rohozce, taky dobrý. Taky vzrůšo. Blížíme se do BC, soustavně prší. V jindy praskajícím BC se v mlze krčí prazdný stan japonského samuraje, 2 stany rakušáků, jedenkrát stan pro kiwi... Jinak prazdno, tísnivá atmosféra. C'Est laVie.

Pár lidi nevolnost takže 1 den rest a pak směr  C1. Počasí nás tlačí. Čas je nepřitel. Rano smutná zprava. Standa zánět dasně, zůstavá dole. Slzy, že nemůže nahoru, poslední loučení a zbytek hybaj nahoru.

3. den

BC - C1
4600 - 5500
6-8 hodin
max. obtížnost II UIAA

Rano před odchodem přichazi novozélanďani. Ama zatím bez vrcholu, oni utočný stan někde pod C3. Umorný den, ještě větší převýšení, plná polní... sportovci za 6, lidi za 8 hodin, mlha, déšť, vítr, bouřka. Na kopci úplně sami, postavit stany v C1. Večer na hodinu jasno - neskutečná paráda. Himalaj zhasíná. Jo takhle by to šlo. Ale červánky...

Mara končí,zápal plic. Jedla tež.

4. den

C1 - C2
5500 - 5950
4 hodiny
max. obtížnost VI UIAA - yellow tower

Počasí od rána psí, předpověd ještě horší. Čtyři roční období se s železnou pravidlenosti střídaji 2krát za den. Po cestě potkavame Japonce na cestě dolů - solo pokus do 6500, 10dni na kopci, Ama zatím bez vrcholu. Rakušaci prý dnes zkusí summit day. Orlí hnízdo dobýváme po obědě. No na fotkách mi přijde hezčí. Šest stanu maximum. Nam stači jeden. Převařujem. Snažíme odpočívat. Nálada všelijaká. Kluci chybí. Entusiasmus zatím ne. Hore zdar na Amě bude v CV svítít. Ve 22:00 přichod 3 rakušáků, vrchol po 12 hodinách, 8 hodin dolů. Jeden sotva jde. V 6500 velké seraky,odtrhovky. Fixy pod ledem,od 6300 žadné. Supr, ješte něco kluci?

 

 5. den

C2 - vrchol
5950 - 6812
6-8 hodin
max. obtížnost IV-V UIAA, (M4) - grey tower, 70st firn/led summit slopes

 V 00:00 hustě chumelí, v 01:00 hustě chumelí, v 02:00 batohy před stanem definitivně mizi pod sněhem. Ve 04:00 hvězda. Kdo dal? Tomek stoji. Šochy balí. Éfa neví. Kam počasí pustí, hm supr. Fixy na šedé věži vytrhat nebo vysekat, jinak solo M4. Tak si vyber. Supr rozcvička. Svítá, nízká oblačnost, ale taky tlak. Kuloár max. 70st firn, krasná záležitost. Mushroom ridge je jak emental, ale stan protinožcu unese. Do C3 seraky s fixama za A0. Díky. Plato pro C3 6300m, konec fixu, čerstvý snih. Ale tu čokoládu prostě dojíš. Takže prošlapávat chlapče. Sklon lehký do 60st., deset kroku, dodýchat a znova. 6400. 6500. Vrchol na dohled. Elán brzdí neuprosně stoupajicí oblačnost,vitr a zprávy o 6 týdnu těhoteství v mobilu. Dvě odtrhovky a hřebínek?Hlava nejsilnější nebo nejslabší zbraní. Otočka je myšlenka okamžiku. Pár temp nahoru. Vlajka, selfie. V 9:15 v chumelenici 6500 m otočka. Éfa dolézá šedou věž. Dej bacha kamo, držím palce. Dolu, do stanu, spát, pít. Tomek nechal čaj - supr kluk. Já jako občasný hrdina. Odpo cizí hlas. K překvapení doleza do C2 Standa. Zánět pryč. Úsměv od ucha k uchu. Že si vzal nějaký prášky. Jak jako? Léky leda z rukou doktora a to jsem přeci já ne? Buhl jeden. Dolů doráží Efa, končil u C3. Takže Stando je to takhle a takhle. Rozumíš? Hlavně podat pěkně barevně, tady máš vlajku a hybaj na vrchol.

C2 - C1

Prchame s Éfou a zbytkem sil ještě večer. Nejblejší nápad za 3 týdny ,hustě chumeli, skaly pod glazurou, tma, čelovky, zmrzlý ruce, nulová orientace...velký dobrodrůžo. Emoce pracují. C1 s Tomkem, konec útrap.

6. den

C1 - BC - Pangboche

Dolů, dolů... směr BC... Husta mlha, stany nide, lidi nikde, jen Márův kašel v dálce mě umožní najit BC. Pobalit a do Pangboche... Kašel neúprosnej. Dopadá únava. Ze spánku mě probírá řev a smích. Standa, zpět. Vrchol ve 02:00, sám, v noci, na Buhla. Ani není strhanej staroušek. Upřímná radost. Velký respekt. Pak už to jede dál... Lukla, Kathmandu, bang. Sherpa beer. Tom a Jerry. Michal to ještě neví... Taky zvonky štěstí, no ja teda nevim Darino ví o tom Rytmus?

Petr Šochman

Ama Dablam 5/2017, solo výstup, S. Čejp

Gratulace od Šochy, Mára, Jedla, Éfa, Tomek